logo healthstyle
portal healthstyle.pl

PORTAL O ZDROWIU

rotator rotator rotator
rotator
Zdrowo żyć, zdrowym być!
Fitness
10-06-2014
Co to znaczy zdrowo żyć? Odpowiedź wydaje się pozornie prosta, a mianowicie żyć tak, żeby zachować równowagę psychofizyczną, co oznacza, że należy maksymalnie wsłuchać się w swoją naturę i to, co się usłyszało, wcielać w życie.
foto1
Tylko tyle? – ironicznie zapyta ktoś. Przecież to zajmuje ludziom całe życie! Nie mówiąc już o tym, że aby po teorii przyszedł czas na świadomą praktykę, trzeba by jeszcze kolejnego życia. Dlatego „pozornie proste”, prawda? Na szczęście – jak się okazuje – i w tym szaleństwie jest metoda. Bazuje ona na kilku przesłankach, „małych krokach”, które mocno uświadomione i stopniowo wcielane w życie, procentują. Ważne, by mieć plan. Najlepiej, żeby był możliwy do zrealizowania, więc przede wszystkim zindywidualizowany, dostosowany do konkretnych potrzeb i możliwości. Trzeba zatem znać ogólne zalecenia, a następnie w miarę możliwości maksymalnie konsekwentnie wcielać je w życie. Z pierwszą częścią poprzedniego zdania nie powinno być problemu, bo któż nie słyszał o tym, że trzeba jeść pięć razy dziennie, właściwie łączyć produkty, wzbogacać dietę witaminami i niezbędnymi składnikami mineralnymi, napięcie psychiczne równoważyć wysiłkiem fizycznym…? No właśnie. Zatem, wcielajmy, konsekwentnie. Trzeba powiedzieć, iż szanse powodzenia takiego działania są naprawdę olbrzymie, gdyż wśród czynników warunkujących zdrowie (wg schematu pól zdrowia M. Lalonde’a) styl życia oszacowano na 50% (jako zachowania prozdrowotne rozumie się: zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, sen, rezygnację z używek, radzenie sobie ze stresem, profilaktykę chorób, samokontrolę – np. masy ciała). Obok niego największy wpływ na to, czy cieszymy się dobrostanem, czy nie mają: środowisko fizyczne i społeczne oraz czynniki genetyczne (w obu przypadkach po 20%). Na końcu listy z wynikiem 10% znajduje się kondycja służby zdrowia. Wniosek nasuwa się sam – najwięcej zależy od nas samych. Takie właśnie założenie przyświeca ludziom, którzy stworzyli ten portal – pasjonatom zdrowego stylu życia, healthstylowcom.
Fitness
10-06-2014
foto1
Na starzenie się nie ma rady. Jednak dzięki odpowiedniemu odżywianiu się można zapobiec nieprzyjemnym objawom przekwitania.
Fitness
10-06-2014
foto1
Co to znaczy żyć powoli? Czy aż tak przejadło nam się fast, że postanowiliśmy być dla odmiany slow? No i pytanie kluczowe: czy takie podejście jest w dzisiejszym świecie w ogóle realne?
Fitness
10-06-2014
foto1
Tych dwóch pojęć nie należy stosować zamiennie. Nie ważne, że zwykle stoją obok siebie na jednej półce. O tym, jak je rozróżnić i jakie są korzyści ze stosowania obu specyfików.
kalkulator bmi