logo healthstyle
portal healthstyle.pl

PORTAL O ZDROWIU

rotator rotator rotator
rotator
Zdrowo żyć, zdrowym być!
Fitness
10-06-2014
Co to znaczy zdrowo żyć? Odpowiedź wydaje się pozornie prosta, a mianowicie żyć tak, żeby zachować równowagę psychofizyczną, co oznacza, że należy maksymalnie wsłuchać się w swoją naturę i to, co się usłyszało, wcielać w życie.
foto1
Tylko tyle? – ironicznie zapyta ktoś. Przecież to zajmuje ludziom całe życie! Nie mówiąc już o tym, że aby po teorii przyszedł czas na świadomą praktykę, trzeba by jeszcze kolejnego życia. Dlatego „pozornie proste”, prawda? Na szczęście – jak się okazuje – i w tym szaleństwie jest metoda. Bazuje ona na kilku przesłankach, „małych krokach”, które mocno uświadomione i stopniowo wcielane w życie, procentują. Ważne, by mieć plan. Najlepiej, żeby był możliwy do zrealizowania, więc przede wszystkim zindywidualizowany, dostosowany do konkretnych potrzeb i możliwości. Trzeba zatem znać ogólne zalecenia, a następnie w miarę możliwości maksymalnie konsekwentnie wcielać je w życie. Z pierwszą częścią poprzedniego zdania nie powinno być problemu, bo któż nie słyszał o tym, że trzeba jeść pięć razy dziennie, właściwie łączyć produkty, wzbogacać dietę witaminami i niezbędnymi składnikami mineralnymi, napięcie psychiczne równoważyć wysiłkiem fizycznym…? No właśnie. Zatem, wcielajmy, konsekwentnie. Trzeba powiedzieć, iż szanse powodzenia takiego działania są naprawdę olbrzymie, gdyż wśród czynników warunkujących zdrowie (wg schematu pól zdrowia M. Lalonde’a) styl życia oszacowano na 50% (jako zachowania prozdrowotne rozumie się: zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, sen, rezygnację z używek, radzenie sobie ze stresem, profilaktykę chorób, samokontrolę – np. masy ciała). Obok niego największy wpływ na to, czy cieszymy się dobrostanem, czy nie mają: środowisko fizyczne i społeczne oraz czynniki genetyczne (w obu przypadkach po 20%). Na końcu listy z wynikiem 10% znajduje się kondycja służby zdrowia. Wniosek nasuwa się sam – najwięcej zależy od nas samych. Takie właśnie założenie przyświeca ludziom, którzy stworzyli ten portal – pasjonatom zdrowego stylu życia, healthstylowcom.
Fitness
10-06-2014
foto1
Uporczywe odchudzanie jest dla wielu niemal znamieniem czasów. Trzeba przecież jakoś funkcjonować w świecie piękności z okładek kolorowych magazynów.
Fitness
10-06-2014
foto1
Jak uchronić się przed niechcianymi efektami nieumiejętnego odchudzania? Proces ten jest silnie zindywidualizowany. Każdy człowiek posiada tylko sobie właściwe cechy biologiczne. Jedną z tych najbardziej różnicujących jest oczywiście płeć.
Fitness
10-06-2014
foto1
Utrzymanie masy mięśniowej, zapobieganie chorobom, czyli dbanie o siebie z perspektywy zdrowego mężczyzny (albo takiego, który zdrowym chce być).
kalkulator bmi