logo healthstyle
portal healthstyle.pl

PORTAL O ZDROWIU

rotator rotator rotator
rotator
Wdech… i wydech
Fitness
10-06-2014
To przecież takie proste – pomyśli ktoś. Wszak wszyscy oddychamy. Okazuje się, że mimo to do perfekcji w tym zakresie wciąż nam daleko. A szkoda, bo korzyści płynące z właściwego, głębokiego oddychania można mnożyć.
foto1
Jedną z właściwości tlenu jest to, iż zachodzi dzięki niemu detoksykacja. Głębokie oddychanie odtruwa zatem organizm, pozwalając mu należycie funkcjonować (niektórzy uważają nawet, że efekt oczyszczający można zaobserwować również w postaci redukcji zmarszczek i cieni pod oczami). Wtłoczona do płuc odpowiednia dawka tego pierwiastka działa ponadto jak masaż na organy wewnętrzne, pobudza układ pokarmowy i wydalniczy – o czym pewnie nie wszyscy wiedzą albo w co szczerze wątpią, bo to przecież po prostu oddychanie, nic więcej, żadne lekarstwo czy choćby przemyślnie stosowana kuracja. Tym bardziej ze sceptyczną reakcją może spotkać się fakt, iż prawidłowa respiracja przynosi nierzadko efekt działania kojącego, nawet przeciwbólowego – a to ze względu na uwalniane w tym procesie hormony szczęścia (endorfiny). A jednak. Po co więc od razu decydować się na farmakologię, skoro można i szybciej i taniej i – co najważniejsze – zdrowiej i bez skutków ubocznych. Więcej nawet, głębokie oddychanie obniża napięcie mięśniowe, a co za tym idzie uspokaja i usprawnia pracę mózgu oraz poprawia koncentrację (stajemy się wówczas bardziej kreatywni). Trzeba podkreślić przy okazji, że potrzeby organizmu zaspokajane zostają zgodnie z koncepcją holistyczną – tworzymy bowiem psychofizyczną (dotlenioną w tym przypadku) całość. Żadne farmaceutyki nie działają tak kompleksowo jak głębokie, przeponowe, spokojne oddychanie (oddychamy oczywiście przez nos).
Fitness
10-06-2014
foto1
… czyli o tym, po co tak naprawdę jest nam to całe odchudzanie. I czy możliwy jest „zdrowy” egoizm?
Fitness
10-06-2014
foto1
Jest osobą, która z natury poszukuje w świecie ładu i harmonii. Cechuje go dążenie do perfekcji w każdej dziedzinie życia. Jest szalenie konsekwentny w kwestiach związanych z dietą… - ideał! Tylko czy aby na pewno? O tym, czym jest ortoreksja i kim jest ortorektyk…
Fitness
10-06-2014
foto1
Tzw. zamulacze, a wśród nich najbardziej rozpowszechnione: fast food, cukier, tłuste jedzenie i alkohol działają na nasz organizm bardzo niekorzystnie. Jak temu zapobiec?
kalkulator bmi