logo healthstyle
portal healthstyle.pl

PORTAL O ZDROWIU

rotator rotator rotator
rotator
To nie tylko babska sprawa!
Fitness
10-06-2014
Co prawda, panie przodują w prozdrowotnej tematyce, jednak coraz więcej panów zaczyna interesować się swoją kondycją i rzeczywiście świadomie i poważnie podchodzić do tego – jakże obszernego – zagadnienia.
foto1
Nie oznacza to oczywiście, że do tej pory mężczyźni o siebie nie dbali. Wręcz przeciwnie. Wielu z nich przecież spędza długie godziny na siłowi… Ale teraz nie o tym… W każdym razie, nie tylko. Okazuje się, że panowie myślą o odchudzaniu, jednak w innych aspektach niż kobiety. Podczas gdy u płci pięknej dominuje pierwiastek emocjonalny (choć oczywiście nie tylko on), oni propagują bardziej pragmatyczny sens swojej walki z kilogramami. Otóż, dla przeciętnego mężczyzny najważniejsze są fakty, liczby i … rywalizacja. Ta ostatnia chyba najbardziej, stąd prawdopodobnie lepiej niż liczenie kalorii wychodzi mu pokonywanie swoich słabości oraz słabości innych na siłowni. Jednocześnie zauważa się, że mężczyznom trudniej jest zmienić nawyki żywieniowe. Natomiast przewagę w – ewentualnym – współzawodnictwie obu płci na drodze do szczupłej sylwetki przewagę panom daje biologia, ponieważ po pierwsze ich metabolizm jest szybszy, a po wtóre – skłonność do odkładania tłuszczu mniejsza. Jeśli chodzi natomiast o owo magazynowanie tłuszczu, panowie wykazują większą tendencję do przybierania na wadze na kształt jabłka (u kobiet przeważnie jest to gruszka). Na koniec jeszcze praktyczna wskazówka: aby zdiagnozować swój typ otyłości i oszacować dystrybucję tkanki tłuszczowej wystarczy zmierzyć najwęższe miejsce w talii (cm) i wynik podzielić przez najszersze miejsce w biodrach (cm). Obliczony wówczas wskaźnik to tzw. WHR. Jego prawidłowy wynik w przypadku mężczyzn wynosi 0,94.
Fitness
10-06-2014
foto1
Zdrowe zęby i dziąsła to nie tylko kwestia estetyczna. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że stan jamy ustnej ma bezpośrednie przełożenie na stan całego organizmu.
Fitness
10-06-2014
foto1
Jak pielęgnować włosy, by były zdrowe? Co jeść, by przywrócić im blask?
Fitness
10-06-2014
foto1
Jesteśmy tym, co jemy – ta bardzo plastyczna metafora wprawia nas zazwyczaj w nieco pesymistyczną zadumę nad własnym zdrowiem. Czy coś z niej wynika? I jakie znaczenie odgrywa tu inteligencja?
kalkulator bmi