logo healthstyle
portal healthstyle.pl

PORTAL O ZDROWIU

rotator rotator rotator
rotator
Śmiertelnie poważna sprawa
Fitness
10-06-2014
Orthorexia nervosa to poważne zaburzenie psychiczne objawiające się fiksacją na punkcie tego – najogólniej rzecz ujmując – co, kiedy, jak i gdzie się je. Zaczyna się, gdy na miejscu pierwszym listy priorytetów pojawia się jedno: nieustanne myślenie o diecie, która dominuje nad wszystkim innym.
foto1
Kiedy codzienną rutynę zastępuje permanentne analizowanie własnego jadłospisu połączone z nadmiernym zaangażowaniem w przygotowanie „jedynie słusznych” posiłków, a ponadto pojawia się dyskomfort związany z egzystencją i pragnienie ucieczki od chaotycznej i „niezdrowej” rzeczywistości w uporządkowany i kojący zmysły azyl zdrowego jedzenia – wówczas mówimy o ortoreksji. Ortorektykowi – pochłoniętemu wcielaniem w życie swojej filozofii – towarzyszy przekonanie, iż dzięki niej jest on w stanie zapanować nad własnym życiem. No, przynajmniej w kwestiach związanych ze zdrowiem – co przecież i tak jest czymś bezcennym. Usilnie więc będzie dążył do tego, by dzięki radykalnemu podejściu do tematu jedzenia zyskać nie tylko wieczną młodość, dobre zdrowie, piękne ciało, ale i akceptację (ze strony innych i samego siebie). I tu właśnie tkwi niebezpieczeństwo w tym – na pozór – bezpiecznym i niegroźnym filozoficznym założeniu. Ortoreksja – jak każde nadmierne przywiązanie do danej ideologii – wyniszcza i sprawia, że życie staje się niezdrowe (w gruncie rzeczy to paradoksalne, bo ortorektykowi przyświeca cel czysto „zdrowotny”). Zbyt restrykcyjny sposób odżywiania może przecież doprowadzić do rezygnacji z wartościowych składników, zawierających substancje potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Ortorektyk, mimo skrupulatnego przestrzegania przykazań zdrowej diety, działa autodestrukcyjnie. Jego fiksacje wynikają z zaburzeń związanych z odżywianiem oraz łączą się z problemami natury psychicznej (niska samoocena, lęk przed utratą kontroli nad własnym życiem). Mogą one doprowadzić go do skrajnego niedożywienia, a nawet do śmierci głodowej. Innym skutkiem obsesji na punkcie zdrowego jedzenia jest wycofanie się ze społeczeństwa. Dla ortorektyka rezygnacja z życia towarzyskiego to próba ochrony przed ewentualnym niebezpieczeństwem wynikającym ze spożycia niezdrowego posiłku podczas spotkań z przyjaciółmi. Gdzie zatem realizacja obietnicy o zdrowym i szczęśliwym życiu. Otóż, jak to często bywa, problem polega na sposobie realizacji założonego planu. Każda przesada powoduje następstwa patologiczne, zniekształca i wykoślawia nawet najszlachetniejsze założenie. A o to – jak się okazuje – naprawdę nietrudno.
Fitness
10-06-2014
foto1
Podobno – na szczęście bądź nieszczęście – zwierzęciem, które najbardziej potrafi przystosować się do człowieka jest pies. Co z tego wynika dla osoby pragnącej rozpocząć swoje zdrowe życie?
Fitness
10-06-2014
foto1
Najgorsze, co może się zdarzyć, kiedy jesteśmy na diecie, to spadek motywacji. O tym, jak w łatwy i przyjemny sposób podsycić w sobie wolę walki z kilogramami.
Fitness
10-06-2014
foto1
Sposób na nieustanne zmęczenie, czyli jeśli się powiedziało A, to trzeba powiedzieć B.
kalkulator bmi