logo healthstyle
portal healthstyle.pl

PORTAL O ZDROWIU

rotator rotator rotator
rotator
Słodkie kompensacje?
Fitness
10-06-2014
Wysoko oczyszczone węglowodany obecne w słodyczach podnoszą poziom endorfin, serotoniny i innych związków wywołujących uczucie przyjemności. Brzmi to dosyć przyjaźnie, lecz – jak się okazuje – to tylko wierzchołek góry lodowej.
foto1
W czasie konsumowania słodkości uwalnia się insulina, dzięki której przez chwilę czujemy przypływ sił. No właśnie – uczucie to jest krótkotrwałe, bo cukier (z batoników i innych tego typu kusicieli) bardzo szybko przenika do krwiobiegu i powoduje niemal natychmiastowe wydzielanie się dużej jej ilości. Ona szybko go rozkłada i tym samym przyjemne uczucie optymizmu i wszechmocy wietrzeje. W efekcie sięgamy po więcej tego typu wspomagaczy, żeby za wszelką cenę ów stan utrzymać. Jednak zamiast poprawy nastroju osiągamy stan zmęczenia, mamy napady łaknienia, a w konsekwencji również przybieramy na wadze. A miało być tak słodko… Okazuje się ponadto, że słodkie zachcianki silnie uzależniają. Jaka rada? Przede wszystkim należy umiejętnie pokonywać stres, bo to on powoduje, że czujemy przemożną potrzebę natychmiastowego „doładowania się” w codziennym pędzie. Można też uzupełnić dietę w chrom, magnez i mangan (normalizują stężenie glukozy we krwi). Na marginesie jeszcze słów kilka: czasem napady łaknienia słodkości wynikają z braku równowagi bakteryjnej w organizmie. Często taki stan rzeczy jest spowodowany nadmiarem drożdży i grzybów, które żywią się cukrem – stąd nieposkromione pragnienie podjadania słodyczy. Innym razem przyczyną objadania się słodkościami może być dieta oparta o bezwartościowe produkty (w tym wysoko przetworzone węglowodany).
Fitness
10-06-2014
foto1
Najgorsze, co może się zdarzyć, kiedy jesteśmy na diecie, to spadek motywacji. O tym, jak w łatwy i przyjemny sposób podsycić w sobie wolę walki z kilogramami.
Fitness
10-06-2014
foto1
Jesteśmy tym, co jemy – ta bardzo plastyczna metafora wprawia nas zazwyczaj w nieco pesymistyczną zadumę nad własnym zdrowiem. Czy coś z niej wynika? I jakie znaczenie odgrywa tu inteligencja?
Fitness
10-06-2014
foto1
Czym jest zdrowie? Odpowiedź właściwie nie nastręcza trudności. Wiadomo też czym zdrowie nie jest. Rozważając je jako zdolność organizmu do sprawnego funkcjonowania i harmonijnego rozwoju w zmieniających się warunkach, staje się ponadto istotnym warunkiem osiągania życiowych celów.
kalkulator bmi