logo healthstyle
portal healthstyle.pl

PORTAL O ZDROWIU

rotator rotator rotator
rotator
Czy superfood jest super?
Fitness
10-06-2014
Superfood to – zgodnie z definicją – nieprzetworzone, niskokaloryczne, zawierające mnóstwo potrzebnych witamin i minerałów dary natury. Do tych najbardziej popularnych zaliczyć można między innymi: aloes, orzechy włoskie, szpinak, brokuły (właściwie wszystkie zielonolistne warzywa), awokado, borówki, siemię lniane, cebulę, czosnek i jeszcze inne, które warto mieć w lodówce, a także sezonowo się w nie zaopatrywać.
foto1
Właściwie dostęp do powyższej listy jest nieograniczony. Problem pojawia się natomiast, kiedy na przykład na liście zalecanych przez dietetyka produktów znajdziemy: oczyszczającą krew, wspomagającą pracę tarczycy i odchudzanie młodą trawę pszenicy oraz zbawienne dla skóry i włosów mleczko pszczele (przynajmniej ich nazwy zakreślają jakiś trop), czy też (i tu trochę trudniej) spirulinę, chlorellę, czy jagody goji. Trzy ostatnie zapewniają takie oto dobrodziejstwa natury: spirulina (gatunek algi, występuje jako składnik suplementów diety) wspomaga odchudzanie, pomaga obniżyć cholesterol i ciśnienie krwi, a także kontrolować poziom cukru; chlorella to także bogactwo witamin i składników mineralnych, jej najważniejsza rola polega na wspomaganiu odporności i zapobieganiu atakom serca; jagody goji natomiast działają jako antyoksydanty, hamują zatem proces starzenia. A jest ich wiele więcej. Warto dodać w tym miejscu, iż obok egzotycznych darów natury, można wymienić też takie, które równie dobrze wpływają na nasz organizm, a dodatkowo są ogólnodostępne na naszej szerokości geograficznej (patrz lista powyżej). Kiedy wiemy, co kryje się za chwytliwym szyldem „superfood”, odetchnęliśmy z ulgą, iż również możemy korzystać z dobrodziejstw natury, a właściwie już przecież korzystamy, tylko teraz zaczynamy robić to intensywniej i bardziej świadomie. Zalety superżywności podkreśla jej ambasador, specjalista w zakresie zdrowego odżywiania, David Wolfe, który w swojej książce Superfoods: The Food and Medicine of the Future przekonuje, iż spożywając te produkty o wiele łatwiej jest wykształcić w sobie i zachować zdrowe nawyki żywieniowe, utrzymać dietę oraz osiągnąć idealną wagę. Superżywność sama w sobie, bez konieczności sięgania po wspomagacze spalania kalorii, zapewnia zdrowe i skuteczne odchudzanie. Warto zatem rozszerzyć swój jadłospis o opisane wyżej dary natury (przynajmniej te).
Fitness
10-06-2014
foto1
Utrzymanie masy mięśniowej, zapobieganie chorobom, czyli dbanie o siebie z perspektywy zdrowego mężczyzny (albo takiego, który zdrowym chce być).
Fitness
10-06-2014
foto1
Najgorsze, co może się zdarzyć, kiedy jesteśmy na diecie, to spadek motywacji. O tym, jak w łatwy i przyjemny sposób podsycić w sobie wolę walki z kilogramami.
Fitness
10-06-2014
foto1
Jest osobą, która z natury poszukuje w świecie ładu i harmonii. Cechuje go dążenie do perfekcji w każdej dziedzinie życia. Jest szalenie konsekwentny w kwestiach związanych z dietą… - ideał! Tylko czy aby na pewno? O tym, czym jest ortoreksja i kim jest ortorektyk…
kalkulator bmi