logo healthstyle
portal healthstyle.pl

PORTAL O ZDROWIU

rotator rotator rotator
rotator
Bo to się zazębia…
Fitness
10-06-2014
Okazuje się, że zapalenia dziąseł nie życzymy nikomu nie tylko z powodu dyskomfortu zlokalizowanego jedynie w jego jamie ustnej. Bakterie tam wyhodowane i „wypielęgnowane” przez dłuższy czas nabierają właściwości wręcz zabójczej. Dosłownie.
foto1
Trzeba uświadomić sobie, że za unikanie dentysty płaci się wysoką cenę. Nieleczone zęby i zainfekowane dziąsła są jak bomba zegarowa, która wybuchnie w najmniej oczekiwanym momencie (jak to zwykle bywa) i możliwe, że nikt w pierwszym trafie nie postawi na to, że szukać winnego należy w ustach zawałowca albo cukrzyka. A okazuje się, że właśnie za te choroby (i wiele innych) odpowiadają bakterie, które przeniosły się z jamy ustnej krwioobiegiem do poszczególnych organów i tam – niezauważone – powoli siały spustoszenie. A wtedy, gdy jest już deczko za późno przychodzi bolesna świadomość tego, że wystarczyło szczotkować uśmiech dwa razy dziennie, czasem nitkować, przepłukać płynem (najlepiej opartym na bazie ziół takich jak mięta pieprzowa czy szałwia) i czasem pofatygować się do stomatologa (no choćby dwa razy w roku plus ewentualnie częściej, jeśli pojawi się taka potrzeba). Jeśli chodzi natomiast o witaminy i składniki odżywcze, jakich należy dostarczać naszemu uzębieniu, to na czele listy pojawiają się wapń, magnez, krzemionka, skrzyp i cynk. Procesowi mineralizacji sprzyja spożywanie mleka, chudego mięsa i orzechów. Niekorzystne jest natomiast słodzenie napojów – nie tylko ze względu na próchnicę zębów, inna korzyść płynąca z niedosładzania napojów to oczywiście mniej pustych kalorii, co przekłada się na mniejszą liczbę kilogramów. Dobrymi dla stanu jamy ustnej oraz całego organizmu także: rezygnacja z podjadania między posiłkami, a także picie dużej ilości wody. Nie ma potrzeby zatem nikogo przekonywać o słuszności bliższego przyjrzenia się swojemu zębostanowi i zareagowaniu, jeśli okaże się, że jednak nie za bardzo nam się on uśmiecha. Tym bardziej, że potrzeba tak niewiele, by długo się nim cieszyć (… i mieć się czym cieszyć).
Fitness
10-06-2014
foto1
Najgorsze, co może się zdarzyć, kiedy jesteśmy na diecie, to spadek motywacji. O tym, jak w łatwy i przyjemny sposób podsycić w sobie wolę walki z kilogramami.
Fitness
10-06-2014
foto1
Ciasteczko – niewielkie… do kawci… Tak na poprawę humoru, bo dzień taki ciężki. O tym, jak naprawdę działa cukier i czy rzeczywiście rozsądnym jest przegryzanie batoników ku lepszemu samopoczuciu?
Fitness
10-06-2014
foto1
Po raz kolejny okazuje się, że matka natura jest kobietą mądrą. Również w kwestii diety wspomaganej sportem radzi umiar i rozsądek
kalkulator bmi